Mutatjuk: brutális kompromisszumokat kötött Merz, csak hogy kormányra kerüljön

Gyakorlatilag minden kampányígéretét feladta.

A Politico szerint kérdés, meddig tart ez a nagy egység.
Úgy tűnik, újra fellángolt a francia–német szerelem: Emmanuel Macron francia elnök és a frissen megválasztott német kancellár, Friedrich Merz viszonya meglepően harmonikusnak tűnik, és Berlin–Párizs viszonylatban rég nem látott optimizmus uralkodik – írta meg a Politico.
A német kancellár döntése, hogy eltörli a költségvetési szigorra vonatkozó úgynevezett adósságféket, és masszív védelmi beruházásokat indít, egybecseng Macron régi törekvésével: egy erősebb, önállóbb európai védelem kiépítésével.
A francia elnök régóta neheztelt Berlinre, amiért az inkább amerikai és izraeli haditechnikára költött, most viszont Merz Európa függetlenségét hangsúlyozza Washingtonnal szemben – ez Franciaország számára különösen kedvező fordulat.
Energiaügyekben is enyhülni látszanak az ellentétek. Korábban Németország elutasította a francia atomenergia-zöldítés ötletét, de Merz kevésbé fókuszál a megújulókra, így könnyebb lehet a közös nevező.
Ugyanakkor Berlin továbbra is elégedetlen azzal, hogy Franciaország halogatja a H2Med hidrogénvezeték megépítését, amely létfontosságú lenne Németország energiaellátása szempontjából.
A legnagyobb töréspont viszont a Mercosur-kereskedelmi egyezmény körül húzódik: Merz gyors ratifikációt akar, hogy új piacokat nyisson Németországnak, míg Macron hazai politikai okokból – különösen a francia gazdák védelme miatt – évek óta ellenzi a megállapodást.
Ugyanakkor halvány jelei vannak annak, hogy a francia álláspont puhul: Macron esetleg tartózkodhatna a szavazáskor, ha megfelelő engedményeket kap.
A mézeshetek azonban könnyen véget érhetnek, ha pénzügyi kérdésekre terelődik a szó.
Macron közös uniós hitelfelvételt sürget, hogy finanszírozzák az európai hadiipar fejlesztését és a stratégiai beruházásokat.
Ez Németországban különösen érzékeny téma, még ha Merz némileg lazított is a költségvetési szigoron. A német kancellár saját konzervatív szövetségeseinek is jelezni akarja elköteleződését a takarékosság mellett, így a közös hitelfelvétel valószínűleg Berlin ellenállásába ütközik majd.
Egyedüli reménysugár, hogy Merz nem zárta ki teljesen a közös védelempolitikai finanszírozást, de ehhez előbb hatékonyabbá kell tenni az EU fegyverbeszerzéseit – ami nem egyik napról a másikra történik.
Érdekesség a francia–német közeledés kapcsán, hogy bár a brüsszeli lap erről nem tesz közvetlen említést, a sorok között mégis érzékelhető: Orbán Viktor szövetségese, Donald Trump amerikai elnök külpolitikai lépései alaposan felbolygatták az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat. Ebben a megváltozott geopolitikai helyzetben Emmanuel Macron számára még a korábban gyakran kritizált német kancellár is vonzó szövetségesként tűnhet fel.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyakorlatilag minden kampányígéretét feladta.
Nyitókép: John MACDOUGALL / AFP